Пятница, 26.04.2024, 19:25

История коми-пермяцкого языка

Медоддза письменность коми отир понда вӧлi составитӧм миссионерӧн Стефан Пермскӧйӧн 1372-1375 годдэзӧ. Эта письменностьыс ковсис коми крайлӧн христианизация понда. Ученӧйез лыддьӧны, что кӧр Стефан Пермскӧй лӧсьӧтiс букваэз, то уна босьтiс греческӧй да кириллическӧй азбукаэзiсь, но сiдз жӧ и роднӧй коми отир понда пассэз. Эта письменностьыс получитiс названнё абур или анбур (кык медодза букваэз ним понда). Современнӧй научнӧй литератураын сi дз жӧ позьӧ кывны терминнэщ древнекоми письменность и древнепермскӧй письменность. Миян кадӧдз локтiсӧ кынымкӧ икона (например, Зырянская Троица), кӧдна вылын гижӧм анбурӧн.

1916 годӧ школаэзын велӧтны пондiсӧ коми кыв вылын, газетаэзын мукӧд статьяэз тожӧ пондiсӧ печатайтчыны коми кыв вылын. И сiйӧн пондiс ковсьыны керны постояннӧй алфавит да сувтӧтны орфографическӧй нормаэз.

май-июньӧ 1918 годӧ  Усть-Сысольскын продитiс велӧтiссезлӧн совещаннё, кӧда вылын велӧтiсь  В. А. Молодцов тӧдсӧтiс аслас проектӧн: алфавит коми кыв понда. Августӧн сiя жӧ годӧ велӧтiссезлӧн совещаннё вылын Усть-Вымьын алфавит Молодцовлӧн вӧлi примитӧм.

Алфавит Молодцов алфавитын основаыс вӧлi кириллицаись, но сiдз жӧ вӧлiсӧ уна специфическӧй букваэз, небыт согласнӧйез да аффрикатаэз мычалӧм понда. 1921 годсянь эта алфавит вылын пондiсӧ печатайтчыны книгаэз. Эта алфавитлiсӧ уна достоинствоэз (строгая фонематичность, экономность письма), он вӧлiсӧ и недостатоккез, ӧтiк ныись этӧ сьӧкыт  рукописнӧй текста ассяма формаа знаккез понда

Эшӧ 1924 годӧ профессор А. Н. Грен предложитiс вуджӧтны коми письменность латинизированӧй основа вылӧ. Сэк сыкӧт етша кин согласитчис, но сiя кадӧ СССР-ын пондӧтчис перыт процесс письменность латинизациялӧн и недыр мыйись эта вопросыс вӧлi вились лэбтӧм. 1929 годӧ Коми лингвистическӧй конференция вылын вӧлi примитӧм резолюция, медбы вуджны латинизированӧй алфавит вылӧ. Ачыс алфавитыс вӧлi утвердитӧм 1931 годӧ ноябрь месяцӧ, мый бӧрын пондӧтчисӧ быдӧс вежны виль примитӧм алфавитӧн. Этот процессыс вӧлi помалӧм 1934 годӧ.

Латинскӧй коми алфавит лоис молодцовскӧй алфавитлӧн транслитерацией—  сыын кольччис строгӧй фонематичность, небыт согласнӧйез мычалӧм да ассяма знаккез аффрикатаэз мычалӧм понда. И сiйӧн кольччисӧ кыдз достоинствоэз сiдз и недостатоккез одззася письмолӧн.

Начиная с XVIII века появляются отдельные публикации коми текстов как на латинском алфавите, так и на кириллице. Так, во втором издании книги Н. Витсена «Северная и восточная Татария», вышедшем в 1705 году, был опубликован перевод молитвы «Отче наш» на коми язык, выполненный на латинской графике.

В 1787—1789 годах в книге П. С. Палласа «Сравнительный словарь всех языков и наречий» было опубликовано около 200 слов на коми языке на кириллице[5].

В 1820-50-е годы был издан ещё целый ряд коми грамматик и словарей, в которых использовались различные системы записи коми языка — как кириллические (П. И. Савваитов, А. М. Шёгрен), так и латинизированные (М. А. Кастрен).

Во второй половине XIX века на основе созданных ранее грамматик развились две основные системы для записи коми языка. Так, в работах Г. С. Лыткина помимо стандартных русских букв использовались знаки ӧ, j, лигатуры дж, дз, а мягкость согласных обозначалась диакритическим знаком-грависом. У ряда других авторов мягкость согласных обозначалось добавлением знака j[9].

В последние годы XIX века начинается активное издание букварей на коми-зырянском и коми-пермяцком языках. Эти буквари составлялись разными авторами и в них использовались разные варианты коми кириллического алфавита.

Öнiся коми  алфавит:

А а      Б б       В в       Г г       Д д      Е е       Ё ё       Ж ж     З з

И и      І і         Й й      К к       Л л      М м     Н н      О о      Ӧ ӧ

П п      Р р       С с       Т т       У у      Ф ф     Х х      Ц ц      Ч ч

Ш ш    Щ щ    Ъ ъ      Ы ы     Ь ь       Э э       Ю ю    Я я

Öнiся коми-зырянскӧй да коми-пермяцкӧй алфавит аркмис 1938 годӧ. Сiя ас пытшкас видзӧ быдӧс букваэз роч алфавитiсь и эшо сэтшӧм знаккез Ӧ ӧ и І і. Аффрикатаэз мычалӧм понда используйтчӧны диграффез: дж, дз и тш.   Буква Іі («твердая и») используйтчӧ д, з, л, н, с, т букваэз бӧрын, медбы мыччавны нылiсь чорытсӧ.