Пятница, 19.04.2024, 18:53

Коми-пермяцкöй кыв вылын страница

Не сiя дивоыс, что мортлöн выв,

Дзик чача, басöка волькöтöм,

А сiя дивоыс – эм мортлöн кыв,

Эм сёрни - разь не диво эта?

Бур лун, дона ёрттез!
 (Добрый день, дорогие друзья!)

Миян школаын эта велӧтчан годын чулӧтӧны факультативвез и кружоккез коми-пермяцкӧй кыв сьÖртi.  ВелÖтiссез: Зотева Юлия Владимировна и Нестерова Мария Ивановна.

Вот кытшÖм результаттэз:

- «Коми-пермяцкÖй  паськÖм» (презентация факультатив дынÖ)

-«Кыдз ми ветлiмÖ КочаÖ» (статья школьнÖй газетаись)

Конкурссэз

Мой край

- «Лымдорчача» (удж Зотева АлиналÖн 11б классiсь, юралiсь Минина Светлана Михайловна)

-«Овны бы да овны» (Удж  Зотева Яна лöн 9В классiсь, юралiсь: Зотева Юлия Владимировна)

Решеннё, медбы  Пермскӧй   крайын  чулӧтны  коми-пермяцкӧй кыв сьöртi  Лун, вӧлi  примитӧм губернаторӧн  О.А. Чиркуновӧн   2010 воӧ и утвердитӧм специальнӧй указ. Эта бӧрсянь Пермскӧй крайын быдпырся чулӧтӧны вежалуннэз эта югыт даталӧ. Быдӧс этнӧ мероприятиеэзсӧ, кӧдна керсьӧны коми-пермяцкӧй Лун понда отсалö чулöтны  Пермскӧй крайись губернаторлӧн Администрация, медбы саймöтны отирын любитӧм ӧтамӧд  дынӧ и асланыс кыв дынӧ.

2013 во – медколана  миянлӧ – коми-пермяккезлӧ.

1) 90 во -  кыдз коми-пермяккезлӧн эм литературнӧй кыв.

2) 75 во – кыдз коми-пермяцкöй кыв вуджис  кириллица вылӧ.

3) 85 во – тырӧ  коми-пермяцкӧй баснописецлӧ,  Николай Васильевич  Пахоруковлӧ, кыда чужис Кудымкарскӧй районын, Пешнигортын.

4) 90 во – тырӧ коми-пермяцкӧй гижисьлӧ,  Василий Иванович Исаевлӧ, кӧда чужис Кочёвскӧй районын, Гаинцово деревняын.

Школаын, районын, округын чулӧтӧны быдкодь мероприятиеэз

План декадалӧн  коми-пермяцкӧй  кывлӧ

Миян юӧр

Февраль  15 лунӧ  Кудымкарын чулалic окружнӧй конкурс "Ловья говк". Вермис сэтчин миян школаись велӧтчись Зотева Яна. Сiя висьтасис Василий Климовлicь кывбур «Кыв». Юралiсь  - Зотева Юлия Владимировна.

Поздравляйтам Янасö победаöн. Желайтам сылö творческöй успеххез.

Яна, молодец!

Февраль 19 лунö миян школаын чулöтчисö коми-пермяцкöй  национальнöй орсаннэз

Кушак
              Коми орсан "Кушак"                                Ошись, кöинiсь эн повзьы                              Изым чапкалöм
Продитiсö мастер-классэз

Мелехина Вера Петровна                                                                Чугайнова Надежда Ивановна                              Фольклорнöй группа "Шондiок"
         "Коми-пермяцкöй сер"                                                             "Коми - пермяцкöй кыв чукöрт"

Февраль 20 лунö - чулалiс "Тупи-тап дэнс"
Февраль 21 луныс шусис "Баитам комиöн"
Кыв да литература уроккез коста чулöтчисö быдкодь мастер - классэз библиотека уджалiссезöн, нiя висьтасисö коми-пермяккез паськöм йылiсь, писателлез да поэттэз йылiсь, обычайез, традицияэз, орсаннэз йылiсь.
Челядь мыччалiсö сценкаэз, сьылiсö частушкаэз.

Мыччалам сказка (7а класс)
Февраль 22 луныс шусис "Горал песня". Велöтчиссез 4г классiсь мыччалiсö танец "Ленок". Сыбöрын челядь сьылiсö сьыланкыввез коми-пермяцкöй кыв вылын.

Школаын уджалö рисуноккезöн выставка "Зарниа киоккез"

7-11 классэзiсь велöтчиссез рисуйтiсö флэш-моб "Мы - коми-пермяки".

Гижисö пым приветтэз ки-долоннез вылö

Сiдз жö туйö пыравны школьнöй библиотекаö и видзöтны быдкодь уджжез декоративно-прикладного творчества "Пиэзлöн берсяныс"

Февраль 27 лунö чулалiс коми-пермяцкöй культуралöн фестиваль "Коми край тэ менам". Отсалiс чулöтны фестивальсö Пермскöй край законодательнöй собраннёись депутат Хозяшев Владимир Семенович.

Презентация по декаде коми-пермяцкого языка

Четина Вера Васильевна чулöтис уроккез Пахоруковйылись.